Před 77 lety v úterý 9. září 1947 v 15.45 se v deníku počítačové laboratoře Harvardovy University objevil zápis připisovaný matematičce, programátorce a tehdy ještě poručici námořnictva Spojených států Grace Murray Hopper: „První skutečný případ objevení bugu.“ Tím bugem, tedy chybou, byl myšlen skutečně brouk. Abychom byli přesní, noční motýl. A jako důkaz nalezeného motýla do deníku také američtí vědci nalepili.
Ten moment se zapsal do počítačové historie. Díky pečlivému zápisu víme, že motýl zapadl na relé 70 panelu F v počítači Mark II. Najít chybu nebyl žádný med. Počítač tehdy byl velký jako menší chata a vážil 27 tun.
Na fotografii je vidět datum i čas, ale není vidět vročení a druh počítače, a tak kromě roku 1947 se setkáte také s připisování téhle události do roku 1945. Zmatek do historky vnesl patrně článek z časopisu Annals of the History of Computing, který v anektodách ve třetím vydání roku 1981 uvádí právě rok 1945 a počítač Mark II. Tehdy ovšem ještě počítač Mark II neexistoval. V anekdotě se také uvádí, že tehdy bylo horko, a 9. září 1945 bylo v massachusettském Cambridge ve tři odpoledne jen 18 °C, kdežto v roce 1947 bylo 24 °C.
Národní muzeum americké historie, které stránky laboratorního deníku publikovalo na webu, kazí legendu tím, že poznamenává, že písmo poznámky neodpovídá rukopisu Grace Hopperové. Hopperová ale patřila ke klíčovým osobám osazenstva laboratoře a na popularizaci téhle historky se velkou měrou podílela, i když motýla někdy popisovala jako dvoupalcového, což ten bug poněkud zveličuje.
Technické chyby se ovšem v angličtině jako bug označovaly už dlouho předtím. Podle článku Stalking the Elusive Computer Bug přinesli na Harvard označení bug pro technické chyby inženýři z IBM během práce na předchůdci počítače Mark II počítači Mark I. Slovo bug se ve významu technické chyby také vyskytuje ve Webster’s New International Dictionary z roku 1938. Předtím se bug ve shodném smyslu objevil ve The Standard Dictionary of the English Language z let 1893 a 1895. Také Edison používal slovo bug už v sedmdesátých letech devatenáctého století.