V roce 1989 mělo počítač jen 1,8 % československých domácností, píšou Petr Kočí a Honza Boček z datového týmu Českého rozhlasu. Počítače byly luxusní zboží, jehož dostupnost omezovaly vysoké clo a omezené dodávky. Domácí značky nestačily poptávce.
Zatímco na Západě probíhala technologická revoluce vedená mikroprocesory, východní blok stagnoval. Právě tato propast mezi technickým pokrokem Západu a socialistickou realitou podnítila rozčarování, zejména mezi mladými lidmi. Počítačové hry, miniaturizace a růst dostupnosti technologií paradoxně přispívaly k rozkladu režimu, který ztratil schopnost konkurovat dynamickému vývoji mimo své hranice.
V socialistickém Československu se počítače staly symbolem technické zaostalosti režimu. Vít Pohanka v České televizi ukazuje, jak nadšenci často nahrazovali vlastními improvizacemi nedostatkovou techniku jako třeba myš z dóziček nebo joystick z kalkulačky.
Před Sametovou revolucí se výpočetní technika v Československu soustředila na tuzemské výrobky, jako byly osmibitové počítače Didaktik Gama, IQ-151 nebo PMD-85.
(Didaktik Gama na obrázku v upoutávce: Karlovarak, Wikimedia, CC BY-SA 4.0)