Nerozbít web
Don′t break the Web – zásada, že i nová řešení mají fungovat na zařízeních bez podpory konkrétních technologií, aby internet zůstal otevřený, přístupný a odolný.
Don’t break the Web znamená, že každá nová technologie by měla zachovávat starší způsoby fungování a ponechat uživatelům možnost přistupovat k informacím i na méně pokročilých zařízeních. Tento princip pomáhá udržet otevřenost a dostupnost internetu pro všechny.
Postelův zákon
Za touto myšlenkou stál Jon Postel, architekt technologií a protokolů internetu. Zanechal nám zásadu známou jako Postelův zákon:
Buďte zdrženliví v tom, co posíláte, a svobodomyslní v tom, co přijímáte.
— Jonathan Bruce Postel
Tento postoj se označuje také jako princip robustnosti. Nové technologie by měly přinášet užitek a přitom ctít otevřenou povahu sítě.
Web už měl na kahánku
V minulosti se projevila snaha omezit otevřenost webu. Příkladem jsou Adobe Flash nebo u technologie Microsoft Silverlight. Oba přístupy uzavíraly obsah do formátu, který nefungoval ve všech prohlížečích a znesnadňoval dostupnost informací. Nakonec se vývoj opět vrátil k otevřeným standardům, které prospívají všem uživatelům. Stejně tak se nakonec urovnaly i války prohlížečů, kdy tvůrci prohlížečů prosazovali vlastní pojetí technologií. Výhody obecně přijatých standardů však převážily a dnes lze libovolný web navštěvovat v libovolném prohlížeči.
V současnosti se objevují javascriptové frameworky, například React nebo Angular, Ember, Vue a Svelte, které sestavují stránky až v prohlížeči. Na první pohled to nemusí vadit, ale například roboti vyhledávačů musejí nejdříve nechat stránku vykreslit, aby se dostali k obsahu a odkazům. Tento postup se označuje jako client-side rendering a zvyšuje nároky na prohledávání. Stejný dopad to má i na další automatizované systémy pro sběr dat.
Isomorfní aplikace
Roste poptávka po takzvaných isomorfních aplikacích, které vytvářejí stránku už na serveru a odešlou ji hotovou. Prohlížeč poté může přidat javascriptové funkce, aby se další interakce odehrávaly lokálně. Pokud prohlížeč nechce nebo neumí používat klientské skripty, může si kdykoli vyžádat další stránku přímo ze serveru. Výsledkem je lépe přístupný web, který vychází vstříc požadavkům uživatelů i vyhledávačů.
Dodržování zásady nerozbít web chrání výhody, které internet od svého vzniku přináší. Otevřený a odolný prostor umožňuje tvůrcům vyvíjet nové věci a současně chrání všechny uživatele před uzavřenými technologiemi, jež by ztěžovaly dostupnost obsahu.
Když tvůrci vycházejí z principu robustnosti, internet si zachovává svou propojenost, rychleji se vyvíjí a zůstává přístupný i pro ty, kdo používají starší zařízení nebo omezené připojení. Tak se naplňuje odkaz Jona Postela, který ve svých pravidlech zdůraznil vstřícnost i ohleduplnost vůči druhým.