Šestnáct je ve dvojkové soustavě kulaté číslo (0b10000
), a přesně před tolika lety v úterý 2. září 2008 vyšla první veřejná betaverze Google Chrome. Skutečné první verze se prohlížeč od Googlu dočkal o pár měsíců později 11. prosince, ale my jsme nerdi, takže slavíme už teď.
Ještě před dvaceti lety tehdejší člen představenstva Googlu John Doerr odmítal, že by Google chystal vlastní prohlížeč, ale obratem se smíchem dodal, že ač je ve vedení firmy, neznamená to, že ví o všem, co Google dělá. Akcie Googlu se tehdy teprve chystaly na burzu.
Původní Google Chrome stavěl na jádru Webkit, který nyní vyvíjí open-source komunita, ale stále je pod silným vlivem Apple. Uvedením betaverze Chromu se z Webkitu vydělilo jádro Chromium, které tak dnes slaví šestnáctiny také. K úplné odluce Chromia od Webkitu došlo v roce 2023, kdy forkem Webkitu vznikl vykreslovací engine Blink. A když jsme u těch výročí, dnes šestnáct let slaví také javascriptový engine Chromu V8, který kromě prohlížeče dal vzniknout serverové technologii node.js, díky které se z front-end vývojářů mohou stát full-stack vývojáři.
Google neměl z počátku zdaleka snadnou pozici. Majorita uživatelů prohlížela web v Microsoft Internet Exploreru a technicky příčetní jedinci preferovali především Firefox. Google prohlížeč všemožně podporoval a v lednu 2011 Česko a hlavně Prahu zavalila masová reklamní kampaň. na Chrome.
Věci se ovšem mění, a tak letos v létě měl Chrome 65% podíl mezi prohlížeči a nechává za sebou s velkým odstupem druhé Safari (18 %) a třetí Microsoft Edge (5 %). Internet Explorer je naštěstí už minulostí a Firefox se trápí mezi dvěma a třemi procenty stejně jako dříve oblíbená Opera. Přitom Edge i Opera staví nad Chromiem, které je oblíbené i u dalších alternativních prohlížečů jako Vivaldi, Arc, Brave a spousta dalších.
Google Chrome tak dnes de facto určuje webový standard podobně jako dříve MSIE. Google se kvůli tomu dostává do hledáčku regulátorů trhu – ať už jde o podporu technologií, které umožňují šmírovat uživatele, nebo monopolistické tendence.
S vlivem však přichází i odpovědnost, a tak Google Chrome nese na svých bedrech nejen formování budoucnosti World Wide Webu, ale i závazek zajistit, aby web zůstal otevřený, bezpečný a přístupný pro všechny. Jak bude tuto roli plnit, si můžeme říct třeba zase za 0b10000
let.
(Obrázek z upoutávky: Tyler Delgado z Unsplash)