Bug
Bug (chyba) jako neviditelný důsledek mylného předpokladu vývojáře, který se projeví až v reálném provozu a ukáže, že realita je vždy složitější než testy.
Bugy (chyby) v softwaru často nevznikají kvůli špatnému kódu, ale kvůli chybným předpokladům. Všechno vypadá správně. Testy procházejí. Nic nespadne. A pak přijde první reálný uživatel. Klikne jinak. Udělá něco nečekaného. A bug je na světě. V češtině říkáme, že software má mouchy.
Tohle nejsou technické chyby. Jsou to skryté problémy, které se objeví až v reálném prostředí. Vznikají ve chvíli, kdy si vývojář myslí, že uživatel bude jednat jako on. Ale nejedná. Uživatel může mít jiné zařízení, jiné návyky, jiný jazyk. A systém na to není připraven.
Opravit chybu v kódu bývá snadné. Těžší je změnit způsob uvažování. Přiznat si, že náš pohled na věc není jediný. A že musíme počítat s tím, že svět je složitější než naše testovací scénáře.
Předcházet takovým chybám znamená dívat se na věc očima někoho jiného. Ptát se, co všechno si jen myslíme. Co bereme jako samozřejmé. A jestli to skutečně platí i pro ostatní.
Pomáhá zapojit do návrhu a testování lidi zvenčí. Kolegy, kteří nepsali kód. A hlavně uživatele. Jejich chování často odhalí, co jsme přehlédli.
Bug pak není ostuda. Je to příležitost. Ukazuje, kde jsme se mýlili. A dává nám šanci to příště udělat lépe.
Bezchybný software není možný. Ale můžeme tvořit software, který se umí z chyb učit.