Vnímaný potenciál
Vnímaný potenciál (affordances) označuje možnosti použití předmětu vyplývající z jeho vlastností. Koncept je klíčový pro intuitivní design.
Vnímaný potenciál (anglicky affordances) představuje možnosti použití, které vycházejí z podstaty nebo vlastností předmětu. Podíváte se na předmět, a hned víte, co s ním dělat. Vnímaný potenciál je jedním z předpokladů, aby rozhraní bylo intuitivní.
Velikost, lehkost a kulatost předurčuje míč k nakopnutí spíš než dělovou kouli. Plochost hlavičky a špičatost hrotu naznačuje, kam máme uhodit kladivem na hřebíček. Výtahové tlačítko vybízí ke stisknutí spíše než podsvícené číslo na mléčně bílém skle.
Vnímaný potenciál je kulturně a historicky podmíněný. Před rokem 1990 by nikoho nenapadlo, že podtržený text na obrazovce je hypertextovým odkazem.
Termín affordances definoval v roce 1979 psycholog James Jerome Gibson v knize The Ecological Approach to Visual Perception. O deset let později ho do prostředí návrhu zaměřeného na člověka přenesl Don Norman. Do popkultury se dostal Normanův mém s dveřmi. Svislé madlo evokuje, že dveře je třeba přitáhnout, zapuštěné, že dveře se posouvají, okopový plech signalizuje, že dveře se mají otevírat nohou. Vnímaný potenciál pomáhá překonat propast realizace.
Poznámka k překladu: Kdykoli použijeme termín vnímaný potenciál, částečně se škodolibě smějeme neohrabanosti překladu anglického termínu affordances, a částečně se smějeme nervózně, protože lepší překlad nemáme. Objevuje se v textu Intence, afordance a význam kulturních objektů, který v roce 2009 publikoval Ladislav Kesner. Kesner nabízí ještě druhou variantu překladu: vnímaná možnost. V textu sám volně střídá vnímaný potenciál s počeštěným pravopisem afordance.
Ve stejné době (2010) se s potřebou překladu potýká Ondřej Hrabinec v bakalářské práci Motivační struktura hry World of Warcraft. Volí nabídky k akci, aby je v textu už nikdy nepoužil. V české odborné literatuře zdomácnělo slovo afordance v počeštěném pravopisu. Pro lepší srozumitelnost doporučujeme na pokusy o překlad zapomenout.