Řekni si o web #50
Ahoj! Ctrl-N je nové Ctrl-B. CUPID je tahák pro zamilované návrhy. Nová konkurence pro Balsamiq – offline a bez předplatného. Pixel-artové CSS překvapení. Feature creep ničí perly a weby stárnou.
Telegraficky
📵 Albánie na rok zakáže TikTok
⛺ Wakacje.pl kupuje Invii
🐘 Github řadí PHP pod ostatní
🎭 Seznam Zprávy ukazují sentiment diskuzí
🖥️ Tldraw vás nechá programovat kreslením obdélníků
Linkodrom
Microsoft ve Wordu změnil klávesovou zkratku pro tučné písmo. Ne, není Apríl. Pokud máte MS 365, dost pravděpodobně vám ve Wordu přestala fungovat klávesová zkratka pro tučné písmo. Microsoft se totiž rozhodl, že změní klávesovou zkratku na Ctrl-N – ano, přesně tu, kterou jsme dosud používali pro otvírání nových souborů. Nový soubor nyní klávesovou zkratku nemá. Jaká je za tím produktová úvaha, se nás neptejte. Nevíme. Naštěstí si můžeme klávesové zkratky upravit.
CUPID Cheatsheet. Clear, Unobstructed, Predictable, Indulgent, Digestible aneb Jasný, Bez překážek, Předvídatelný, Shovívavý a Stravitelný by měl být design. Hans van de Bruggen doprovodil knížku Learnability Isn’t Enough přehledným tahákem ke stažení. CUPID představuje systém principů zaměřený na minimalizaci úsilí uživatelů. Pro každé z klíčových slov nabízí praktické taktiky, jako například rychlou zpětnou vazbu, odstranění zbytečných zpoždění nebo zvýšení estetiky. Tahák slouží jako kontrolní seznam, který pomáhá identifikovat problémy a optimalizovat rozhraní.
Frame0 soupeří s Balsamiqem. Balsamiq s jeho roztřesenými liniemi a písmem Comic Sans jeden čas vládl estetice wireframů. Dnes byste asi sáhli spíš po UI kitu Fisamiq, který estetiku vykrádá. Před pár týdny jsme si na Hacker News všimli zmínky o aplikaci Frame0. Je dost podobný Balsamiqu. Dá se stáhnout pro Windows, macOS i Linux. A co je nejlepší, je stále v betaverzi, takže za něj jeho autoři nic nechtějí. Kdybyste od nás v nejbližší době dostali lo-fi prototyp v PDF, budete vědět, odkud vítr fouká.
Kaskádové styly občas překvapí. Znáte vlastnost image-rendering
? Ta slouží především k volbě algoritmu při zvětšování obrázků, ale má také hodnotu pixelated
, která zajistí, že se místo obrázku budou zvětšovat obrazové body. Skoro nikdy se to nehodí, ledaže byste měli na webu pixel-artový vzhled a chtěli zajistit, že do něj perfektně zapadnou také obrázky nahrávané uživateli.
Život s technologiemi
Nová aplikace nás nejdřív oslní, jak dokáže právě jednu konkrétní věc líp než ostatní. Je rychlá, přehledná a usnadňuje nám život. Soustředí se jen na to podstatné. Postupně ale nabírá další a další funkce a už to není taková hitparáda. Přibývají ikony a tlačítka. Menu se rozrůstá. Přibude nastavení a s ním roste zmatek. Původní kouzlo je pryč.
Zkraje je všechno snadné. Aplikace funguje jako dobře namazaný stroj. Milujeme ji. Mluvíme o ní v kuchyňce s kolegy, píšeme o ní na sociálních sítích. Jenže aplikace potřebují dosahovat růstu a zaujmout co nejvíc lidí. Nové funkce přilákají další uživatele, ale původním uživatelům často už život neusnadňují. Postupně se aplikace mění ve složitý balík možností, kde se člověk ztrácí. A když si konečně vzpomeneme, proč jsme ji kdysi nainstalovali, nevyhnutelně se dostaví pocit frustrace.
Možná by stačilo zachovat původní zaměření a nechat aplikaci dělat, v čem vyniká: jednu jedinou věc perfektně. Jenže nápady, snaha vylepšovat a tlak na obchodní růst nám designérům nedovolí zaměřit se na optimalizaci a zjednodušování. O slovo se hlásí feature creep.
Každá skvělá technologie se vyvíjí, dokud nedospěje do stádia totální nepoužitelnosti.
Tip z naší knihy
Nepodceňujte morální stáří webu
I sebelepší web jednou přestane vyhovovat. Morálně i technicky zastarává. Vznikají nová zařízení s novými možnostmi, které starý web nevyužívá, a roste riziko útoků i chyb. Současně se mění původní cíle a lidé časem potřebují jiné řešení. Rovněž byznys se posouvá. Nemá smysl fixovat se na nadčasový design, když nedrží krok s novými požadavky. Proto web průběžně udržujte, nebo ho jednou za tři roky zcela přestavte. Tím zajistíte, že bude reagovat na nové podmínky i technologie.
Celý adventní kalendář pohromadě najdete v playlistu na Spotify nebo Youtube (Music) a samozřejmě také u nás na webu jako články s voiceoverem.
A to je z prvního vánočního zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před 56 šesti lety se vrátila první posádka z Měsíce. Díky, že nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Výběr z jednohubek
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads, Bluesky, Linkedin a Facebook).
Díky za super čtení celý rok! 🤗