Řekni si o web #49
Ahoj! Je mezi Core Web Vitals a pozicí ve vyhledávání korelace nebo kauzalita? Má UX nějakou ROI? A můžeme ji vidět? Hostovali jsme v podcastu a tlejou nám mozky. Uživatelé nesnášejí skokové změny.
Telegraficky
📞 ČTÚ provozuje srovnávač telekomunikačních služeb.
🚧 Zákon o AI připraví ministerstvo práce a sociálních věcí.
🧛♂️ Evropská komise vyšetřuje TikTok pro manipulaci s volbami v Rumunsku.
✖️ Uživatelé sítě X dostali Grok.
✨ GitHub Copilot je k dispozici zdarma.
💬 ChatGPT chatuje přes WhatsApp.
🥸 Google to znovu zkusí s chytrými brýlemi.
Linkodrom
Ovlivňuje rychlost webu pozice ve vyhledávačích? Martin Michálek na Twitteru sdílel odkaz na doplněk Chromu, který u webů ve výsledcích vyhledávání zobrazuje jejich hodnoty Core Web Vitals. Můžete se tak přesvědčit, jak UX metriky rychlosti načítání korelují s pozicí webu ve vyhledávání.
Jakou ROI má UX? Pavel Samsonov si klade otázku návratnosti investic do UX na Linkedin. Odpověď není snadná. Lepší je snad se té odpovědi vyhnout. Jirka Jeřábek podezírá kolegy, kteří tuhle otázku kladou, že jejich jediným cílem je význam UX marginalizovat. Jared Spool si myslí, že to je ve skutečnosti otázka zenového mistra. Alan Cooper připomíná, že návratnost UX musíme poměřovat s alternativami. Měli jsme tuhle konverzaci v prohlížeči otevřenou půl roku. Až bude víc času, celou ji pročteme! Jen jestli to není jedna z těch otázek, u kterých je přemýšlení o odpovědi zajímavější než odpověď samotná.
Na hraně kódu. Iveta Zlatníčková a Chemix si nás pozvali k rozhovoru pro podcast Na hraně kódu. Bavili jsme se spolu o změnách, ke kterým dochází v našem řemesle, a také jak jsme se dostali k učení na univerzitě.
Tlení mozků. Slovem roku 2024 je brainrot. Už před sto sedmdesáti lety takhle označil úpadek intelektuálních schopností Henry David Thoreau. Letos se to slovo vyhouplo v popularitě hlavně v důsledku tiktokizace veřejného diskurzu. Mohli bychom stížnosti na brainrot nechat boomerům, kteří těžko snášejí, že jejich roli převzali mladší, kteří problémy, které jim tu boomeři nechali, řeší po svém. Možná tu ale k nějaké formě tlení přecijen dochází. Opouštíme dříve těžce nabyté dovednosti a přenecháváme je uměligenci. Snad to neznamená, že naše intelektuální schopnosti zetlejí, ale jen se přeorientují od stereotypních dovedností ke strategickému uvažování.
Život s technologiemi
V neděli uplynulo třicet let od uvedení prvního prohlížeče Netscape Navigator. Netscape přinesl web širokému publiku v podobě, jakou dnes považujeme za samozřejmou. Když Tim Berners-Lee vymyslel jazyk HTML a protokol HTTP, rozhodl se svůj nápad poskytnout světu bez nároků na patenty či licenční poplatky. Jeho velkorysý krok umožnil rozvoj celosvětové sítě, která do té doby patřila především nadšencům a akademické sféře.
Sir Tim ale také nastavil očekávání, že infrastruktura World Wide Webu má být volně dostupná. Máme zadarmo prohlížeče i možnosti publikování. Máme zadarmo obsah. Internet lovíme na free wifi. Lidstvo se tím posouvá ohromně dopředu, ale zároveň to s sebou nese otázku, jak infrastrukturu webu financovat. Zvlášť když už nechceme pouštět do soukromí nástroje pro cílení reklamy.
Jedním ze zásadních důvodů, proč se web rozšířil tak rychle, byla jeho jednoduchost. HTML se dá psát v obyčejném textovém editoru. Do vývoje a správy webu se může pustit i kdokoli bez hlubokých technických znalostí.
Grafické prohlížeče, jako právě Netscape Navigator, přinesly na Internet pohodlný a srozumitelný nástroj, kterým bylo možné procházet virtuální prostor podobně snadno, jako když přepínáme televizní kanály. To otevřelo dveře laikům, kteří si díky tomu našli k Internetu cestu.
HTML i celý web se stále vyvíjejí. Kód a nástroje jsou sofistikovanější, požadavky na použitelnost a přístupnost náročnější. Přesto základní myšlenka zůstává: otevřený, snadno přístupný prostor pro každého, kdo má chuť sdílet znalosti, názory, umění či nápady s celým světem. To je dar, který nám web přinesl a který stále utváří budoucnost lidstva.
Na čem právě pracujeme
Jakub balí firemní dárky a podepisuje novoročenky. Martin před koncem semestru uzavírá hodnocení studentů. A také podepisujeme knihy, které nám nosíte na vánoční večírky.
Tip z naší knihy
Nepodceňujte sílu postupných změn
Mnohem efektivnější než jednorázové, dramatické úpravy webu je pravidelná, postupná evoluce. Malé změny prováděné průběžně umožní uživatelům přirozeně si na novinky zvyknout, aniž by je vyvedly z míry nebo odradily.
Pokud web zůstává dlouho nezměněný, jeho uživatelé si vytvoří pevné návyky, které jakákoli náhlá změna naruší. Taková situace je vnímána negativně – lidé musí opustit známé způsoby ovládání a zorientovat se v novém prostředí. Kdekoliv je to možné, zvažujte raději postupný vývoj než radikální revoluci. A ještě lépe – podložte tento vývoj daty a testováním.
Určitě jste zažili zmatek, který přináší přestavba vaší oblíbené prodejny. Vstoupíte s tím, že víte, kde najdete těstoviny, ale místo nich vás přivítají regály s marmeládou nebo chladicí boxy s masem. Tento druh zmatku nechcete svým uživatelům způsobovat na webu.
Řekni si o adventní kalendář. Od prvního prosince každé ráno najdete na našem webu jeden tip pro rychlé, snadné a účinné zlepšení webu, služby nebo aplikace. V adventním seriálu už vyšlo devatenáct dílů, které si můžete také poslechnout na Spotify nebo na Youtube.
A to je z třetího adventního zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Před sedmdesáti devíti lety poprvé vyšel časopis Mateřídouška. Díky, že nás nejen čtete, ale také o sobě dáváte vědět. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Výběr z jednohubek
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads, Bluesky, Linkedin a Facebook).