Řekni si o web #45
Ahoj! Demokratizace UX připravuje designéry o autoritu. NN/g rozdává šablony a návody. Černobílý filtr udělá z návrhu ve Figmě lo-fi koncept. Umíte navrhnout užitečný dashboard?
Telegraficky
📰 Economia zavádí Consent or Pay pro Ženu.
🏆 WebTop100 udělilo ceny.
🕹️ Probíhá týden slev na české hry na Steamu a GOG.
🧑💻 Do konce roku mají domény státní správy přejít na gov.cz.
🚀 Česká startupová asociace chce dostat startupy na program politických stran.
👼 CZ NIC má nově DNS i v Los Angeles.
🐾 Čínský vyhledávač Baidu konkuruje v AI Meta i OpenAI.
📆 V pondělí začne Týden pro Digitální Česko.
Linkodrom
Stanou se z UX designérů v důsledku demokratizace kurátoři? Rostoucí vliv umělé inteligence a designových systémů mění roli designérů, kteří se přesouvají z pozice tvůrců do rolí strategických kurátorů. Tak naši budoucnost vidí Andy Budd.
Díky dostupným AI nástrojům a pokročilým modelům mohou i lidé bez hlubších designérských dovedností vytvářet vizuálně kvalitní návrhy. Demokratizace designu však přináší riziko ztráty odborné hodnoty designérů, protože dostatečně dobré návrhy jsou nyní přístupné komukoli. Výsledkem je, že designéři přebírají roli kurátorů, kteří dbají na kvalitu, autenticitu a etiku v tvorbě.
Užitečné šablony NN/g pro výzkum a design UX. Nielsen Norman Group nabízí kolekci bezplatných šablon a návodů, které mají usnadnit práci UX designérů a výzkumníků. Tyto nástroje pokrývají všechny fáze procesu, od výzkumu a facilitace workshopů po mapování uživatelské zkušenosti a návrh obsahu. Šablony zahrnují konkrétní oblasti, jako jsou AI pomůcky pro výzkum, evaluační checklisty, vizuální návrhy, nebo metodiky pro interview a mapování zákaznických cest.
Černobílý filtr pro Figmu. Občas se nevyplatí připravovat low-fidelity návrhy, protože už máte pro svůj produkt připravenou bohatou knihovnu komponent. Přesto byste ale rádi prezentovali ranné návrhy tak, aby každému bylo jasné, že ještě nejde o finální návrh, ale o koncept. V takovém případě může pomoci, když své návrhy ve Figmě proženete filtrem, který je převede do šedé škály. Není třeba se obávat, filtr není destruktivní.
Nesmyslný web. Protože tenhle newsletter vychází v pátek, dovolíme si poslat vás na tuhle legraci: The Useless Web. Po klepnutí na odkaz se dostanete pokaždé na jiný nesmyslný, neužitečný, zbytečný web. Třeba na hru Lodě jen s jedním políčkem. Při každém načtení stránky se cíl odkazu změní. Pěknou prokrastinaci!
Život s technologiemi
Už nějakou dobu Martin sbírá odkazy k tvorbě dashboardů. Mezi nimi je příspěvek z Twitteru Jareda Spoola. Jared říká, že ačkoli klienti často žádají dashboardy, málokdy dostanou, co opravdu potřebují. Podle Jareda je problém v tom, že designujeme, co nám kdo nadiktuje, a zapomínáme zkoumat skutečné potřeby. Lidé podle Jareda nepotřebují vidět aktuální stav, ale informaci o změně, na kterou je třeba reagovat.
Jared jako příklad špatného dashboardu uvádí přístrojovou desku automobilu. Teploměr ukazuje teplotu chladicí kapaliny, a zabírá spoustu místa. Přitom jen zřídkakdy je ta informace užitečná. Stejně tak palivoměr zobrazuje stav paliva v nádrži, přestože pro nás je důležitější spíš informace o dojezdu. Tachometr a otáčkoměr jsou stejně tak dědictvím analogové doby. Jako řidiči bychom potřebovali vědět spíš, jestli jedeme bezpečně, hospodárně a nepřekračujeme povolenou rychlost.
Říká se, že nejlepší dashboardy si pro sebe lidé navrhují sami. Libor Kříž, majitel firmy na výrobu nábytku, vzal starý displej a zobrazuje na něm aktuální přehled zakázek, který udržuje v Paperu na Dropboxu. Před lety, když jsme pracovali v Energomonitoru, ukazoval nám kolega Michal Valoušek, jak ze starého mobilu, skleněné desky a světlopropustné zrcadlové fólie vyrobil pro svou rodinu chytré zrcadlo do koupelny. O pár let později experimentuje s vyřazeným Kindlem.
Před některými dashboardy nám padne brada i po letech. Kdysi na barcampu ve Vídni ukazoval Andreas Koller dashboard, který ve studiu Strukt navrhli pro vídeňské letiště. Byl to rok 2012, a dodnes je Visionair úchvatný.
Tip z naší knihy
Návrh webu vám musí sedět
Vizuální či grafický design představuje to, jak web v konečné fázi vypadá. Je vizuálním ztvárněním produktu a poskytuje podklady pro vývojáře rozhraní.
Za jeho realizaci odpovídá vizuální návrhář (na webu často označovaný jako UI designér), který dosahuje výsledků skrze promyšlenou kompozici barev, grafických prvků, volného prostoru a tvorbu ilustrací, fotografií či animací. Vizuální design dokáže uživatelům pomoci překonat nejistotu a ovlivnit jejich emoce v souladu se zaměřením produktu či značky.
Vyhledávejte designéry, jejichž návrhy vám esteticky sedí. Mnoho z nich má svůj vlastní styl, který je pro ně obtížné opustit. Jen málo designérů umí plynule přecházet mezi různými styly.
Od zadání k prototypu za dvě hodiny. Přijďte na workshop, který připravujeme v rámci Týdne pro Digitální Česko. Za jedno dopoledne si spolu zkusíme projít od návrhu k prototypu, který je možné hned ověřit. Registrace jsou zdarma.
A to je ze svatomartinského zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Jan Janský v roce 1906 objevil krevní skupiny. V roce 1930 za objev krevních skupin dostal Nobelovu cenu Karl Landsteiner. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Výběr z jednohubek
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
Ten odkaz na Visionair je za paywallem.