Řekni si o web #42
Ahoj! Číslo 42 nabízí odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec. Ale jaká otázka to je? Na jakých datech stavíte persony? Kódujete ještě ručně? Myslíte na unhappy scenario? Tyhle nejspíš ne.
Telegraficky
České e-shopy meziročně rostou o 5 %.
Mapy.cz chystají aplikaci pro hodinky.
Věra Jourová a Elon Musk se vzájemně urážejí.
Francouzský soud blokuje pornoweby bez ověření věku.
Google Chrome vypne staré doplňky (čti AdBlock).
Vyšel Android 15.
Linkodrom
Nestavte uživatelské profily jen na sociodemografii. Nedodáváte tak designérům informace, které potřebují pro návrh. Sociodemografická data vám řeknou, kdo vaši uživatelé jsou, ale neprozradí, jak se chovají a proč dělají určitá rozhodnutí. A právě tady přicházejí na scénu behaviorální data a kvalitativní výzkum.
Behaviorální data odhalují skutečné interakce uživatelů s vaším webem. Zjistíte, na co klikají, kde tráví nejvíce času nebo co je přiměje opustit stránku. Nástroje jako Google Analytics či Hotjar vám poskytnou přehled o tom, co na vašem webu skutečně funguje. Ale abyste pronikli hlouběji do jejich motivací, je nezbytné zapojit i kvalitativní výzkum – rozhovory s uživateli, pozorování jejich chování v přirozeném prostředí nebo mapování uživatelské cesty. Tyto metody vám odhalí proč uživatelé jednají, jak jednají.
Pro designéry jsou behaviorální data pokladem. Umožňují jim vytvářet weby, které nejen dobře vypadají, ale hlavně efektivně slouží uživatelům. Mohou přizpůsobit obsah a funkce tak, aby odpovídaly skutečným potřebám a očekáváním. Výsledkem je lepší uživatelská zkušenost, vyšší míra konverze a spokojenější zákazníci.
I se všemi AI a no-code nástroji si občas vyhrneme rukávy a napíšeme nějaké to HTML a kaskádové styly. Tehdy se hodí mít k ruce hotová řešení. Přesně tohle nabízí web 1-Line Layouts.
A když jsme u toho psaní kódu, tahle pěkná interaktivní hříčka Flexbox Froggy vám pomůže osvojit si flexbox. Dokonce umí česky!
Jednohubky
Každý den vám připravujeme jednohubky na našem webu (RSS feed, Twitter, Threads a Bluesky).
Život s technologiemi
Martin na dva víkendy do roka odjíždí na Apaluchu. Srub u lesa. Žádný mobilní signál. Žádná elektřina. Voda ze studně. Latríny. Jenom několik otců s chumlem dětí. V neděli byl čas odjet. Auto zaparkované na konci polní cesty u louky. V ruce dálkové ovládání centrálního zámku. Cvak. Dveře se neodemknou. Došla baterka. V ovladači je ukrytý klíč. Dveřní zámek je schovaný pod krytkou. Palubní počítač hlásí: přiložte ovladač na kontaktní plošku. Nastartovat a odblokovat imobilizér je potřeba přiložením ovladače ke startovacímu tlačítku.
Navrhování obvykle začínáme u happy path scénáře. Všechno funguje, uživatel ví, co má dělat, neobjevují se chyby ani výjimky. Ale co když se něco pokazí? Je důležité myslet na situace, kdy vše nejde podle plánu. Musíme zajistit, aby uživatelé měli jasné a srozumitelné instrukce i v těchto případech. Testování těchto scénářů nám pomůže připravit se na nečekané problémy.
V ideálním případě by systém i v sad path působil tak, aby si uživatelé vlastně ani nevšimli poklesu komfortu, aby systému stále důvěřovali a mohli na něj spoléhat.
Na čem právě pracujeme
Zrovna se chystáme na uživatelské testování. Na tom by nebylo nic světoborného, ale bude to testování s uživateli českého znakového jazyka. Jakub už má jedno takové testování za sebou, a tak máme respekt. Není úplně běžné vést testování v jazyce, kterému nerozumíte.
Tip z naší knihy
Vytvoření webu není nevratný proces, vše lze upravit
Jednou z největších výhod webových stránek, aplikací a internetu obecně je možnost kdykoliv opravit chyby. Udržujte webovou stránku v takovém stavu, aby úpravy byly technicky i logicky snadné. Pokud se budete zaměřovat na průběžné měření a vylepšování, pomůže vám to dosáhnout lepších výsledků. Vyhněte se však tvorbě webu jako chatrného systému, kde by změna jedné části mohla nečekaně ovlivnit další prvky. Web není operace srdce. Nemusí se povést hned na poprvé.
V listopadu proběhne Týden pro Digitální Česko. Ve dnech 18. až 24. listopadu se bude už po třetí konat Týden pro Digitální Česko. Jde o 140 akcí, které se konají po celém Česku. Nabídka je velmi různorodá: od dnů otevřených dveří a exkurzí, po konference a workshopy. I my připravujeme praktický prototypovací workshop. Vstup je zdarma.
A to je ze čtvrtého říjnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Podle výpočtů arcibiskupa Jakuba Usshera před 6028 lety vznikl náš svět. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.