Řekni si o web #14
Ahoj! Exspirované domény .cz půjdou do dražby. Temu přestalo v Maďarsku inzerovat. Tereza Kosnarová komentuje Nielsena. Vaříme s písničkou. Blahopřejeme Kláře Scholleové! Zveme na dokument o hrách.
Linkodrom
Správce domény .cz spouští aukce. Registrátor české domény, sdružení CZ.NIC, na svátek zamilovaných spustí aukce domén. Aukce se budou týkat exspirovaných domén a k účasti na dražbě CZ.NIC vyžaduje ověřený účet MojeID nebo identifikátor eIDAS jiného státu.
Odklikáváte souhlas na cookie liště? Wired spočítal, že některé populární weby sdílí data o uživatelích až s 1500 subjekty.
Česká vláda píše Evropské komisi, jaké má digitální priority. Přečetli jsme zkrácenou verzi dokumentu hned dvakrát a rozhodli jsme se, že se nám priority líbí a fandíme jim. Hlavně protože vláda podporuje vzdělávací rámec micro-credentials. Sice nevíme, jak to souvisí s digitálními prioritami, ale jsme pro.
Prosadit navýšení objemu prostředků na platy třeba na úkor jiných výdajů téže rozpočtové kapitoly je v přeregulované české státní správě pro běžné úřady prakticky nemožné.
— Karel Večeřa, bývalý předseda ČÚZK (Lupa.cz)
Experimenty s AI v rozhraní. UI návrháři znovu objevují výraz sémantické přiblížení (semantic zoom). Gestem sevření (pinch) uživatel vyžádá zestručnění textu a naopak gesto rozevření (spread) vyvolá podrobnosti. Děcka to budou v povinné četbě na Kindlu a v učebnicích na tabletech milovat!
Amazon zrušil projekt samoobsluh bez pokladen. Prozatím? „Je samozřejmě vtipný, že AI služba bylo ve skutečnosti 1000 lidí v Indii, ale takhle se AI věci běžně vytváří. Nejdřív dáte úkol lidem a nasbíráte data vstupů a výstupů. Pak část dat dáte hloupé AI a člověk ji opravuje. A nakonec to zvládne celé AI.“ komentuje krok Amazonu Petr Soukup na Twitteru. Erika Hall na to má trochu jiný pohled. Kde je pravda?
Tereza Kosnarová se vrací k nápadu Jakoba Nielsena, aby bezbarierovou přístupnost už neřešili designéři, ale AI (psali jsme v #09). Tereza ironicky poznamenává, že Nielsenův nápad na generativní UI, které se přizpůsobuje potřebám uživatelů, je sice inovativní, ale předčasný. Možná bychom opravdu měli nejdřív vyřešit, jak dělat přístupnější PDFka, než vládu nad světem odevzdáme UI, které je chytřejší než my sami.
Spaghettify. Také pokaždé hledáte na balení těstovin, jak dlouho se mají vařit? Barilla má na Spotify playlisty, kde každá písnička odpovídá délce vaření konkrétních těstovin. Za tip děkujeme Simoně Skrbkové.
Temu přestalo inzerovat v Maďarsku. Nikdo neví proč. Je to jen dočasné? Ptáme se s Adamem Zbiejczukem.
Aktualizováno 11. 4. 2024: Pod příspěvkem na Linkedin v komentáři Beata Matuszka naznačuje, že pozastavení reklamy Temu v Maďarsku může souviset s tím, že koncem března s firmou zahájil řízení maďarský úřad pro chranu hospodářské soutěže. Ten firmu prověřuje po řadě stížností na nespravedlivé obchodní praktiky a klamání spotřebitelů. Výsledek řízení bude důležitým signálem i pro ostatní země EU a další podobné hráče vstupující na evropský trh.
Blahopřejeme Kláře Scholleové! Česká UX komunita se už dvacet let organizuje v Asociaci UX. Ta využívá princip průběžného obměňování správní rady: každý rok se vymění jeden ze tří členů. Klára Scholleová střídá Jana Černého. Těšíme se, že do Asociace UX Klára přinese třeba něco obdobného z aktivit, které rozběhla v Česko.Digital.
Život s technologiemi
Opět pro vás máme televizní tip. Zatímco v druhém newsletteru jsme vás zvali ke zhlédnutí dokuseriálu o české typografii Identita (reprízuje ho Stream), dnes bychom vaši pozornost rádi nasměrovali k desetidílnému dokumentu Game Story.
V deseti čtvrthodinových dílech se ohlédneme za vývojem české herní scény od jejích počátků za železnou oponou v osmdesátých letech, až do dnešních dnů. Procestujeme čtyřicet let od estetiky osmibitových počítačů k současným hyperrealistickým obrazům.
Můžete spolu s námi zavzpomínat na první českou počítačovou hru, kterou jste hráli. Dost možná někde ještě máte schovaná stará čísla Score nebo Levelu.
Na čem právě pracujeme
Martin se vzteká nad design systémy nadnárodních firem, které vyžadují, aby stránky začínaly hero section. Statistiky ukazují, že pod fold se přes hero section dostane jen zlomek uživatelů. Také záliba v používání velkých pérovkových ilustrací jako ikon a masivních komponent s obřím písmem a velkorysými okraji a odsazením vede k tomu, že stránky se zbytečně natahují a do viewportu prohlížeče na běžném notebooku se nevejde ani celá jedna produktová karta.
Na pražské VŠE probíhá inovační týden se spoustou zajímavých přednášek. V Brně se potkávají UX výzkumníci s Tinou Ličkovou a Markem Štrbou. Další akce na vás čekají v doplněném přehledu na webu. Jakub s Martinem už se těší na školení inovací v Ústí nad Labem příští týden. 👋
A to je z posledního zpravodaje Řekni si o web, než skončí Matějská pouť, všechno. Vítáme čtenáře Zdrojáku mezi našimi odběrateli! Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.