Řekni si o web #09
Ahoj! Nařízení DSA v Česku nikdo nekontroluje. Chybí experti na bezpečnost. A Book Apart dopsalo poslední kapitolu. Seznam si nechá platit za horší reklamu. A UXáci se smějou Jakobu Nielsenovi. Zase!
Linkodrom
V Česku nemá kdo kontrolovat DSA. O nařízení o digitálních službách a jeho dopadech už jsme několikrát psali. Lupa upozorňuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu nebylo schopné ani rok a půl od schválení nařízení připravit český prováděcí zákon, který by dal ČTÚ pravomoc dohlížet nad plněním nařízení.
Máte experta na počítačovou bezpečnost? A mohli bychom ho vidět? Dost možná i na vás se bude vztahovat směrnice o kybernetické bezpečnosti NIS2. Ukazuje se, že tu máme málo expertů.
A Book Apart po 14 letech končí s vydáváním knih. V prvním newsletteru jsme A Book Apart zařadili na první místo mezi doporučovanými nakladatelstvími. O to víc nás teď zasáhla zpráva, že pod touhle značkou už žádné další knihy nevyjdou. Pokud jste si nějakou knížku z jejich produkce chtěli koupit, pospěšte si, než ji doprodají. A když už v tom knihkupectví budete, nezapomeňte knížce dát pět hvězdiček a napsat krátkou recenzi, žádá vás Erika Hall, autorka naší oblíbené knihy o uživatelském výzkumu. Napište nám do komentářů, která jejich knížka je vaše nejmilejší!
Google má novou přihlašovací stránku. Přihlašovací stránku převlékl do komponent Material Designu 3. Popravdě jsme čekali odvážnější posun k modernějším způsobům přihlašování – třeba k přístupovým klíčům (passkeys), když už je podporují všechny prohlížeče rok a půl.
Seznam.cz bude od lidí chtít peníze za nerelevantní reklamu. No, je to tak. Seznam.cz si buď budete moci prohlížet zadarmo s reklamou cílenou speciálně na váš profil, nebo za peníze s reklamou úplně haluzní.
AI asistenti vyřeší problém přístupnosti.
Výchozím písmem Wordu už není Calibri. Microsoft ve Wordu změnil výchozí písmo na Aptos. Typomilci jsou potěšeni a označují to za událost stejného významu, jako když Google na Androidu začal používat Roboto. Zkuste pro nadpisy zvolit Aptos Light. Aptos je poněkud širší než Calibri, nemusíte se proto bát sáhnout u úzkých sloupců textu po zúžené variantě Aptos Narrow.
Taťána le Moigne po 18 letech končí v roli ředitelky české pobočky Googlu. Vážně osmnáct let. Je to skoro polovina našich životů. Děkujeme! Dobrá práce!
Život s technologiemi
Weby se dnes staví z kostek, psali jsme v knížce. A když už je můžeme stavět z kostek, proč by nám je z těch stavebnic nemohla poskládat umělá inteligence?
Už před dvaceti lety ohromoval programátory scaffolding pomocí popisu ER modelu framework Ruby on Rails, kterému stačilo v terminálu napsat: Třída má jednoho učitele. Učitel má jednoho nebo více studentů. A za chvíli jste měli běžící aplikaci s rozhraním pro CRUD operace.
Trochu jsme se posunuli, a tak už nemusíte pouštět terminál a mluvit obskurní řečí databázových specialistů. Nástroje jako Draw a UI nebo Make Real vám dovolí načmárat hrubou skicu rozhraní a vygenerují vám k ní zdrojový kód. Můžete si je zkopírovat z GitHubu a rozběhnout na svém stroji.
To ale musíte ještě trochu umět skicovat a přemýšlet o prvcích rozhraní. Přímo v kategorii website builderů ale najdete nástroje, které ani skicu nevyžadují. Třeba Hostinger, Teleport, 10Web, Durable nebo známý WiX. Trochu jinak na to jde Framer, ale určitě je to velký posun vpřed.
Ovšem pokud už máte vlastní design systém, chtěli byste asi, aby tou stavebnicí, ze které je web postavený, byl právě ten. Přesně tohle nabízejí Magic Patterns. Pokud bychom měli parafrázovat Jakoba Nielsena: Programovat už se neučte; AI všechno vyřeší.
Na čem právě pracujeme
Minulý týden byl ve znamení přednášek a workshopů. V úterý jsme se minuli na Czech Online Expu. Jakub obcházel klienty ŠG a Martin představoval první výstupy z výzkumu o výzkumu, který v 2Fresh dělá jeho kolegyně Eliška Martiníková. Ve středu a ve čtvrtek jsme školili knihovníky v inovaci, kreativitě a designu služeb v ústecké knihovně. Tam jsme také oslavili první tantiemy z prodaných výtisků knihy. V pátek dopoledne se ještě Martin stavil na semináři v Centru pro regionální rozvoj, kde ukazoval, jak současné nástroje AI používá ve své každodenní designerské práci. Ano, hádáte správně: klientská práce minulý týden většinou stála. O to víc, budeme muset zabrat tento týden.
Přijďte 20. března na SEO Restart do smíchovského pivovaru! Jakub a Martin se chystají poučit specialisty na optimalizaci pro vyhledávače, jak si říct o web. Na konferenci kromě autorů 75 tipů potkáte také skutečné odborníky na SEO a program desátého ročníku vypadá úctyhodně.
A to je z prvního březnového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.