Řekni si o web #08
Ahoj! Bing má jen 3 % trhu. Zato PHP má 76,5 % serverů. UXáci se vrhají na HR. Škodovka dostane chytré čudlíky. AI už generuje i frontend webů. Stihli jste si letos zalyžovat?
Linkodrom
Co přinese konec cookies třetí strany? O 3rd party cookies jsme psali ve čtvrtém newsletteru. Co to znamená pro surfování po internetu se dočtete v Computerworldu.
Bing má jen 3% podíl trhu. Když se Microsoft začal bránit proti tomu, aby na něj EU uplatňovala DMA, vyšlo najevo, že Bing má velmi malý podíl na trhu vyhledávačů. Možná s tím ale zahýbe Copilot, který začíná prorůstat Windows.
PHP se drží v oblibě. Ačkoli by se z článků na vývojářských serverech a z přednášek na konferencích mohlo zdát, že webový vývoj dobývá python a javascript, pravdou je, že PHP je stále nejoblíbenějším jazykem serverů na webu. The Next Web se zamýšlí nad zdroji popularity péhápka.
Škodovka dostane nový infotainment s chytrými čudlíky. V multimediálních systémech automobilů dotykové displeje vytlačují staré dobré krouticí knoflíky a tlačítka s pořádnou haptickou odezvou. Designéři škodovky na to jdou od lesa. Nový dotykový displej doplní chytré otočné ovladače, které ovšem budou svou funkci měnit kontextově, a protože na sobě mají svůj malý LED displej, bude se měnit i jejich vzhled. A aby toho nebylo málo, hlasová asistentka Laura dostane také ChatGPT.
UX zvyšuje produktivitu zaměstnanců. Principy UX designu se uplatňují i na poli zaměstnanecké spokojenosti. Šťastný zaměstnanec = šťastný zákazník. A o to tu jde. Ještě před časem přecházeli lidé z HR do UX. Teď se možná začnou vracet k původním profesím, ovšem nově jako EX – Exployee Experience designéři.
Twilio ukončí podporu Authy na desktopu. Jestli jste si jako Martin oblíbili Authy pro generování jednorázových autentikačních kódů, musíte si nejpozději 19. března najít pro použití na desktopu náhradu. Michal Bláha doporučuje Bitwarden.
Méně je lépe. Ne, nebojte, žádný nerůst. Taky, když chcete něco vylepšit, nejdřív vás napadne něco nového přidat? Kolega Ondra Ilinčev popsal 7 pramenů neefektivity podle Toyoty a doporučuje knížku Subtract. Exupéry by měl radost!
Příklady wireframů. V minulém newsletteru Martin psal o content priority guides. Častějším příkladem výstupu pro hrubý návrh je ale wireframe. Zatímco si budou hrát designéři s Figmou, vy si můžete projít katalog wireframů, a když na to přijde, můžete si svoji představu o návrhu sestavit z obrázků z katalogu třeba v PowerPointu.
Jak se pozná špatný návrh? Až vám designeři přinesou první návrhy, podívejte se na 5 znaků špatného UX. Dostali jste kvalitní návrh?
Označit jako hotové. Někdy je těžké vyznat se v návrhu ve Figmě. Co je teprve rozpracované, co je připravené k připomínkování, co už jste okomentovali, kde designer zapracoval připomínky, který kus návrhu je schválený. Přesně k tomu se hodí plugin se štítky pro statusy.
AI asistent pro frontend. Možná už další web vám vygeneruje AI. MagicPatterns umožňují dokonce pracovat s vlastní knihovnou komponent.
Život s technologiemi
Zatímco dosud jsme psali o tom, jak používáme nové technologie, dnes se podíváme na jednu, která už je s námi několik desetiletí. Kuba s Martinem totiž mají rádi příkazový řádek.
Kuba šel dokonce tak daleko, že si v terminálu na macbooku napsal celý systém, který mu sleduje stav projektů a udržuje seznam úkolů, které s oblibou nechává tisknout na tiskárně.
Martin v poslední době tráví hodně času s iPadem a místo terminálu používá programovatelné zápisníky, ale v poslední době přišel na chuť Ubuntu běžícímu jako Windows Subsystem for Linux a těší se z každé příležitosti, kdy může analyzovat nějaké logy nebo měnit strukturu datových souborů.
Na čem právě pracujeme
Ve středu a ve čtvrtek se vracíme po dvou měsících do Knihovny Ústeckého kraje, kde nás čeká další kurz inovací pro pracovníky z kulturní a sociální sféry. Opět máme připravenou osnovu nad naším oblíbeným dvojitým diamantem. Těšíme se, že se podíváme, co se povedlo účastníkům našeho prosincového kurzu.
V březnu se s Jakubem a Martinem můžete potkat na SEO Restartu nebo na UX Day. Další odborné akce najdete v našem průběžně doplňovaném přehledu.
Pokud ještě nemáte knížku 75 tipů, jak si říct o web, na webu Albatrosu ji s kódem reknisioweb25 získáte se slevou 25 % a dopravou zdarma.
A to je z opožděného posledního únorového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.