Řekni si o web #07
Ahoj! V IT došli už i kreténi. Převzaté obrázky vás na webu mohou přijít draho. Google mění SERP pro EU. Tržiště válcují e-commerce. Neříkejte si junior, buďte STAR.
Linkodrom
Máte na webu převzaté obrázky? Martin Michálek popisuje svou zkušenost se společností PicRights, která zastupuje práva k obrázkům. Martin kdesi hluboko v útrobách svého webu použil cizí obrázek a nezajistil si k němu licenci. Posléze považoval e-maily od služby PicRight za spam, až se mu jednou ozvali právníci z advokátní kanceláře. 💸💸💸
Google razantně změní výsledky hledání. Minule jsme se hodně zabývali evropským nařízením o digitálních trzích. Google nyní oznámil, že v reakci na DMA upraví stránku výsledků hledání pro země evropského ekonomického prostoru. A to tak že hodně. Česko bylo vybráno pro testování. Úpravy se týkají hledání míst 📍, produktů 📦, letů 🛫 a práce 🧑🔬. Možná je na čase znovu otevřít návod na SEO.
Tržiště válcují e-commerce. U nás způsobilo ohromné haló Allegro, které naučilo Čechy nakupovat v Polsku 🥟 i online. Před 15 měsíci vtrhlo na internet Temu a už na něj musí reagovat i Amazon. Robert Němec Le Veneur popisuje taktiku tržiště Trendyol.
Dvojdiamant je naše láska. Máme o tomhle rámci pro designové procesy v knížce kapitolu. Productboard nabízí velmi zdařilý návod, jak s double diamond frameworkem pracovat. Za tip děkujeme BoBovi.
Minulý týden byl úrodný na AI. Sora natočí minutový film podle textového promptu. ElevenLabs k němu doplní ruchy. Apple umí editovat obrázky hlasovými povely. Gemini Pro zvládne milion tokenů dlouhý kontext. ChatGPT dostal paměť. Nový obrázkový model Stable Cascade slibuje spoustu vychytávek; mezi nimi třeba vytrénování stylu. AI se občas zazlívá, že spotřebovává hodně zdrojů. Věděli jste, že vytrénování malíře Dall·E uvolnilo jen tolik uhlíku jako pět lidí za rok?
„Píšeme pro lidi, ale pokud [používáme AI ve výzkumu uživatelů], riskujeme vytváření designů optimalizovaných pro stroje, nikoli pro lidi.“
Pavel Samsonov ve článku No, AI user research is not “better than nothing”—it’s much worse
Design system for the rest of us. Vlády a korporace staví svoje weby se stavebnicemi, a tím výrazně zefektivňují návrh i vývoj, zlepšují konzistentnost uživatelského zážitku, a tím i použitelnost. Vystavět si vlastní design systém je ale pracné, a tak designéra Brada Frosta napadlo, že by mohl vzniknout univerzální design systém pro všechny a rovnou ho zakomponovat do prohlížečů.
Jak do UX. Klára Scholleová, o které si myslíme, že by měla vést Asociaci UX po letošních volbách správní rady, sepsala „dlouhatánskej, nespisovnej text subjektivních a upřímnejch rad pro aspirující UXáky“.
Neříkejte si junior. Petr Štědrý tvrdí, že nálepka junior může mít negativní dopad na profesní růst jedince. Argumentuje, že tohle označení může omezovat možnosti růstu a může vést k podceňování vlastních schopností. Obratem nabízí, že z vás udělá STAR na přijímacích pohovorech.
Život s technologiemi
Od chvíle, kdy se objevil ChatGPT, se každý z nás stal (špatným) programátorem. Napsat kus funkčního kódu, který vyřeší váš problém, zvládnete s pomocí umělé inteligence raz dva. Ty tam jsou ale doby, kdy stačilo napsat skript do textového souboru, změnit souborovou příponu a poklepat myší. Dneska musíte mít dev stack!
Možná jste si všimli, že občas něco zbastlíme v kódu. Třeba jako Jakub přepis audionahrávek pomocí Whisperu. Používáme k tomu programovatelné zápisníky. V našem případě je to Google Colab. Je to vlastně textový soubor, ve kterém píšete formátovaný text pomocí markdownu jako ve Wikipedii. Text můžete prokládat příkazy pro příkazový řádek nebo kousky skriptů. Google Colab je v základu zdarma, a kdybyste chtěli mít programovatelný zápisník na svém počítači, nainstalujte si Jupyter notebook.
V Google Colabu a Jupyteru se programuje v pythonu, ale existují i jádra podporující jiné jazyky. Poraďte se s ChatemGPT, s Copilotem, s Gemini nebo s jiným vaším oblíbeným AI asistentem, jak se zápisníky pracovat, a pak se nezapomeňte pochlubit, co jste si zbastlili!
Na čem právě pracujeme
Martin pracuje na korporátním webu. Klient má velmi dobře propracovaný design systém. Má v takovém případě smysl přeskočit lo-fi návrh a pracovat rovnou s komponentami design systému? Nebo má designér vytvořit lo-fi obraz existujících komponent?
První cestu Martin zavrhuje. Smyslem hrubých návrhů je nejen efektivita při navrhování, ale také odstranění prezentační vrstvy, aby se stakeholdeři při připomínkách a uživatelé při testování mohli soustředit především na informační architekturu návrhu a soulad konceptu s mentálním modelem. Hi-fi komponenty design systému od těchto aspektů návrhu odvádějí pozornost a strhávají ji k prezentační vrstvě, interakci a obsahu.
Druhá cesta není efektivní. Těžko se obhajuje tvorba návrhu v nižší věrnosti v okamžiku, kdy už firma vynaložila úsilí a náklady na tvorbu stavebnice komponent ve vysoké věrnosti. Při dodatečné tvorbě lo-fi komponent může docházet k zanášení nejednotnosti nebo tvorbě nadbytečných nových komponent uživatelského rozhraní.
V takové situaci se nabízí použít jako náhradu za wireframy content priority guide. Je dostatečně abstraktní, aby se stakeholdeři a uživatelé nefixovali na vizuální stránku návrhu. Je efektivní při komunikaci o informační architektuře. Umožňuje zapojit do navrhování stakeholdery nebo dokonce uživatele. Podporuje designová rozhodnutí v pozdějších fázích a není tak slepou větví v procesu. Je velmi flexibilní při změnách, ale zároveň umožňuje i uživatelské testování.
Průběžně doplňujeme přehled odborných akcí, školení a konferencí pro rok 2024. Ve středu se můžete setkat s Jakubem a Martinem u Projectmana. Ve čtvrtek se budou rozdávat vstupenky na UXcamp Europe a příští týden se koná Czech Online Expo, kde Martin přednáší, a v druhé půlce týdne Jakub s Martinem jedou školit do Ústí.
A to je z třetího únorového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback. Pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.