Řekni si o web #05
Ahoj! Na tvůrce webů se toho hodně chystá! Už můžeme používat formát Avif pro obrázky. Stránky musí do 200 ms reagovat na kliknutí. Newsletter má jít odhlásit na jeden klik. V EU začne platit NIS2.
Minule jsme si psali, co všechno brzy skončí. Pojďme se podívat, co všechno brzy začne.
Linkodrom
Edge konečně podporuje AVIF! Avif je obrázkový formát úspornější než GIF, PNG, JPEG i WebP. Už je bezpečné používat ho.
Google chce, aby stránky rychle reagovaly. Google nabízí vývojářům frontendu webů Core Web Vitals, klíčové metriky pro kvalitu uživatelského zážitku. Od března se klíčovou metrikou stává Interaction to Next Paint (INP). Měří, kolik času 🏃 uběhne, než se změní uživatelské rozhraní po akci uživatele. Laicky: než se po kliknutí něco stane. ⏱️ Akceptovatelný interval je 200 ms. Když na něčem záleží Googlu, vyplatí se tím zabývat.
Odhlášení newsletteru na jeden klik. A zase ten Google! Jak nás upozornil Michal Špaček, od června bude Gmail vyžadovat u hromadných e-mailů 📩 odhlášení na jeden klik. K tomu slouží hlavička List-Unsubscribe podle RFC 8058. Když už v mailu ta hlavička bude, ocení to i uživatelé Seznamu.
Evropa bude kyberbezpečnější. Firmy z celé škály oborů a samozřejmě také veřejná správa spadají pod směrnici o bezpečnosti sítí a informací (NIS2). Nové povinnosti zahrnují analýzu rizik, zavedení bezpečnostní politiky, ochranu dat, bezpečnost IT infrastruktury a vzdělávání zaměstnanců. ☝️ NIS2 také klade důraz na bezpečnost dodavatelského řetězce a lokalizaci dat. Platit začne v září.
Naučte se generovat obrázky s Midjourney.
pořádá už ve středu 7. února od 20.00 webinář 🎨 Midjourney pro začátečníky. Pokud jste zatím měli z Midjourney respekt, je tohle pro vás šance, jak se včas chytit. Tipy na další akce najdete u nás na webu.Generování obrázků se stejnou postavou. Je dost těžké přimět AI, aby generovala obrázky ve stejném stylu a se stejnými postavami nebo prostředím. Zdá se, že na to konečně existuje dobré řešení. Ve službě Scenario můžete postavu vytrénovat.
AI vám vytvoří logo. Potřebujete každou chvíli nějaké logo nebo ikonku pro svoje projekty, které si nezaslouží dotyk živého designéra? Pak se vám hodí LogoDiffusion.
Mixed Reality náhlavní souprava od Apple. Od minulého týdne prodává 🤿 Apple Vision Pro. Honza Březina je velký fanoušek Apple, když Vision Pro rozbaloval, úplně mu zářily oči. Už teď můžete na webu vidět řidiče, který s Vision Pro na hlavě řídí a přilákal tím pozornost dálniční hlídky. Apple explicitně říká, že s Vision Pro na hlavě řídit nemáte. Je opravdu jen otázkou času, kdy se lidé s headsety začnou potácet po ulici? Každopádně není špatný nápad obléci si k tomu reflexní vestu. Ale co až vám s tím přijdou v neděli děti k obědu?
Apple vstupuje tam, kde se Google nechytl. 👓 Google Glass, vzpomínáte? Google s nimi přišel před jedenácti lety, stály půl druhého tisíce dolarů, vážily míň než tabulka čokolády. U zákazníků se nechytly kvůli obavám z narušování soukromí. V některých profesích však jako třeba v lékařství našly docela zajímavé uplatnění. I tak je ale Google loni zařízl. Definitivně? Nemyslíme si.
Změní Vision Pro svět? Proč by měla? Microsoft prodává Hololens už nějakou chvíli a díru do světa zatím neudělal. Snahu proniknout ke spotřebitelům má Meta (Facebook), která se spojila se značkou Ray-Ban. 😎 Brýle Ray-Ban vypadají narozdíl od Vision Pro jako normální sluneční brýle, ale nemají displej. Věříme, že Apple se do spotřebitelského segmentu se smíšenou realitou prolomí. Třeba tím, že nám z běžných činností 🧹 udělá zábavu.
Technologie je to úžasná, jen se nemůžeme zbavit dojmu, že za tři a půl tisíce dolarů je zatím dost 🥸 neohrabaná. A jako vždy, v Simpsonových už dávno byla.
Chodník pro virtuální realitu. Když jsme u zábavy: Disney vyrobil povrch, který umožňuje lidem chodit ve virtuální realitě, a přitom vlastně nikam neodejít. To by mohlo být i užitečné. Jen, jak to dostat domů…
Život s technologiemi
Jakub má v práci na stole Elgato Stream Deck. Je to doplňková klávesnice s programovatelnými tlačítky s podsvíceným LED displejem. Dělá se v různých velikostech a Jakub už má Stream Deck druhý. Je to ideální pomocník pro zvýšení produktivity. Tlačítka mohou fungovat podobně jako funkční klávesy na vašem notebooku (ovládání hlasitosti a podobně), ale můžete si i nahrát komplexní makro a jediným stiskem klávesy ho vyvolat.
Trochu to připomíná hardwarovou obdobu Zkratek v iOS a macOS, a dokonce i s nimi umí pracovat. Když narazíte na limit počtu tlačítek, můžete některá z nich změnit v přepínače sestavy. Každé tlačítko má svůj LCD displej, a tak hned uvidíte, jak se vám nabídka upravila.
Stream Deck se stal Jakubovým osobním velínem, odkud ovládá svůj pracovní svět.
Na čem právě pracujeme
Martinovi se rozběhl nový projekt. Tráví čas vedením rozhovorů se stakeholdery. Když mají lidé mluvit o nějaké složité věci, žádáme je, aby nám to vysvětlili jako 🐶 svému psovi nebo jako 👼 malému dítěti. Smyslem téhle prosby je, aby lidé nezacházeli zbytečně do složitých detailů, nepoužívali profesní žargon a firemní zkratky.
„Vlastně jsem to odkoukal od Kuby,“ vzpomíná Martin, „když někdo mluví moc složitě, Kuba ho zastaví a řekne: Vysvětlete mi to jako svojí babičce.“ Perfektně to funguje s respondenty z ulice, ale při rozhovorech se stakeholdery často dojde k úplně opačnému efektu. ❓ „Jak malé dítě to je? Čemu už asi rozumí?“ ptají se, a pak začnou mluvit v obrazech, a tím pochopení moc nepomáhají. Co také jiného čekat od národa Přemyslovců 🧠 než overthinking.
„Představte si, že tomu dítěti je 44 let,“ říká v takových okamžicích Martin.
Potkejte Jakuba s Martinem ve čtvrtek 21. února od 17.30 na workshopu pro zadavatele webových zakázek, který pořádá Projectman. Je zdarma, a místa brzy nebudou. Nebudou!
A to je z prvního únorového zpravodaje Řekni si o web roku 2024 všechno. Díky všem za feedback, pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.
Moc děkuji za zmínku o webináři!