Řekni si o web #03
Ahoj! Je právě čas připravit se na European Accessibility Act. Alty k obrázkům za vás napíše ChatGPT. Na váhu ale musíte stoupnout sami. Jak to měsíc po Vánocích vypadá? Běhá váš web rychleji než vy?
Linkodrom
Co je krásné, je i použitelné. Vědci opakovaně prokazují, že estetická kvalita souvisí s vnímanou použitelností. Jak ale navrhovat krásné weby a aplikace? Nemusíte mít výjimečný talent, stačí následovat pravidla pro návrh pěkných rozhraní.
Na rychlosti načtení webu záleží! Co trackujete, má tendenci se zázračně samo zlepšovat. Martin Michálek s kolegy z projektu Page Speed spustil hlídače rychlosti načítání webových stránek, takže můžete dostat upozornění, kdykoli na vašem webu zhoustne provoz a web zpomalí.
Popisujete obrázky na webu? Psaní alternativních textů k obrázkům patří k dobrému vychování kvůli přístupnosti a snazší dohledatelnosti. Zároveň je to dost náročná disciplína. Můžete se třeba inspirovat doporučeními designerského studia britské vlády Design102. Vašek Vančura si na psaní alternativních textů připravil GPT agenta Image ALT Describer.
TIP💡 Skryté zprávy na sociálních sítích. Když jsme u těch alternativních textů k obrázkům: Všimli jste si, jak moc teď ALT tlačí sociální sítě jako Twitter, Facebook nebo Linkedin? Nejenže je to dobré pro přístupnost a SEO, ale autoři příspěvků pomocí nich obcházejí omezení délky textu. Třeba na Twitteru bez placeného účtu můžete napsat příspěvky jen o délce 280 znaků, ale do altu obrázku se vejde ještě dalších tisíc. A to se vyplatí! Pokud vám tedy nevadí, že je asi nikdo neuvidí. Jen chudáci slepci to pak musí všechno číst.
AI v MS Offfice pro všechny a ChatGPT pro firmy a týmy. Microsoft svého Copilota nabízí už ve všech firemních tarifech MS365. Výhodou Copilota je, že vám rovnou kromě chatu a kreslení obrázků pomůže s dokumenty v Office a nebude si na vašich datech trénovat model. ChatGPT pro týmy má vyšší kvótu pro prompty a ani ten netrénuje na vašich datech. O AI skvěle píše Tomáš Kapler.
Design systém státu v akci. Už máte v mobilu svou appčanku? Aplikace eDoklady bude prakticky plně využitelná až za rok, ale nás zajímá z jiného důvodu: je to první reálné použití nové verze design systému státní správy. O kolik víc místa potřebují v mobilu údaje, které se vejdou na kartu 85,6 × 54 milimetrů? Budeme potřebovat mobil s větším displejem!
Život s technologiemi
Jakub miluje selftracking. Zrovna si pořídil nové hodinky Garmin. Od té doby nejen že špatně spí, ale také přesně ví, jak moc špatně spí. Martin spí dobře, a navíc ho teď pochválila váha.
Na veletrhu CES2024 Withings představil zařízení, které měří tělesnou teplotu, saturaci kyslíkem a funguje jako EKG nebo stetoskop – říká mu BeamO. Je to trochu divná hračka, ale pořád méně obskurní než domácí laboratoř U-Scan, kterou si máte umístit do záchodové mísy.
Ve vědeckém časopise Nature v listopadu vyšel článek, který tvrdí, že umělá inteligence postavená na Chatu GPT zvládne odpovídat na medicínské otázky k nerozeznání od skutečných lékařů.
Martinovi se takové věci líbí. Podílel se ve svém labu na testování zařízení pro terapii bipolární poruchy a nedávno pracoval s lékaři z olomoucké fakultní nemocnice na projektu telemedicíny pro chronické pacienty. Jakub je ale k podobným věcem skeptický. Možná i protože strávil nějaký ten semestr studiem medicíny. A co vy si o tom myslíte?
Na čem právě pracujeme
Připravujeme se s klienty na sobotu 28. června 2025. To je termín, ke kterému má nabýt účinnosti zákon o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb – možná ho znáte jako Evropský zákon o přístupnosti. Bude se týkat široké škály hardwarových i softwarových produktů a služeb, včetně mobilních aplikací a webů, ale zahrne třeba i různé samoobslužné kiosky nebo výdejní automaty.
Může se zdát, že je ještě dost času, ale při vědomí, jak funguje přidělování rozpočtů na projekty, jak dlouho trvá rozhodování, návrh a vývoj, je rok a půl právě tak akorát. Lidé, kteří se přístupností soustavně zabývají, začínají pomalu mít plné kalendáře, tak dlouho neotálejte.
A to je z třetího e-mailového zpravodaje Řekni si o web všechno. Díky všem za feedback, pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.