Řekni si o web #02
Ahoj! Punková doba designu digitálních služeb už je nenávratně pryč, a kdo to myslí s designem vážně, má možnost se taky vážně vzdělávat.
Linkodrom
Padl rozsudek ohledně výtvorů AI a autorského práva. Městský soud v Praze se zabýval případem, ve kterém žalobce požadoval určení autorství obrázku vytvořeného umělou inteligencí DALL-E. Jak píše server ePrávo, soud rozhodl, že žalobce neprokázal autorství a že obrázek vytvořený umělou inteligencí nesplňuje kritéria autorského díla podle českého autorského zákona, neboť nejde o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti fyzické osoby.
Studium. Už nějakou dobu máte možnost studovat design služeb a UX na českých univerzitách. Před dvěma lety přišel brněnský KISK s čistě online bakalářským programem, který staví na osobním přístupu a během studia si budete telefonovat s českou designérskou špičkou. Na bakaláře pak můžete navázat magisterskou UX specializací na VŠE, tentokrát už ale v denním studiu. Ani tady nepotkáte šedivé akademiky, ale svůj obor tu učí lidé z komerční praxe – Kuba a Martin mezi nimi.
Identita. Tento pořad vám přinesl Aleš! Tentokrát to není Česká soda. Aleš Najbrt nás provádí sedmidílným dokumentem o českém grafickém designu. Linda Kudrnovská a Filip Blažek na projektu Identita dřou už pár let a dokument v České televizi je jeho nejviditelnějším výstupem pro široké publikum. Pusťte ho sobě, dětem, mámě i tátovi.
Hardwaroví AI asistenti. Rychle jsme si zvykli, že se s AI můžeme radit nebo jí dokonce svěříme nějaké úkoly. Ale co když za nás začne věci rovnou i řešit? Loni strhnul pozornost AI Pin od hu.ma.ne. Minulý týden se na veletrhu CES představil rabbit.tech. Krabička velká jako post-it a za cenu levného mobilu. Nahradí jednou něco takového designéry? A uživatele?
Další novinky z veletrhu CES2024 shrnul na Twitteru Mark Gadala-Maria.
Život s technologiemi
Klony útočí. Už máte svého avatara? Klonování hlasu a obrazu udělalo ohromný posun. Za pár dolarů si můžete vytvořit svůj virtuální klon a s využitím synchronizace pohybu rtů ho ve videu můžete nechat mluvit vaším hlasem téměř libovolnou řečí.
Jak takový avatar vypadá u člověka, jehož vzhled i hlas znáte, a jak si poradí s češtinou, se můžete podívat třeba u Jednoho procenta Miloše Čermáka.
Martinova milá 🥰 se v nadnárodní korporaci stará o vzdělávání. Lokalizace videokurzů je vždycky produkčně náročný projekt. Se strojovými překlady, klonováním hlasu a virtuálními avatary se ale z lokalizace videokurzů stává věc, kterou dost možná obslouží jeden člověk ve firmě i bez agentury.
Spotify oznámilo už v září, že klonuje hlasy podcasterů a překládá jim epizody. Youtube dabuje videa už od léta. Existují dokonce pluginy do videokonferencí, které tlumočí a synchronizují pohyby rtů v reálném čase.
Koncem roku v klonování hlasu došlo k velké události. V MyShell.AI uvedli open-source software na klonování hlasu. Je to podobný zlom, jako když loni OpenAI publikovala otevřený kód pro Whisper. Nyní můžete klonování hlasu začlenit do svých projektů a nejspíš se brzy stane všudypřítomným stejně jako diktování textu.
Výsledky ještě nejsou úplně dokonalé, ale to u prvních verzí softwaru bývají málokdy. Klonování si můžete vyzkoušet na profilu MyShell.AI v Hugging Face.
Pokud je Hugging Face na vás pořád ještě moc velká geekovina, vězte, že nezahálí ani Facebook, respektive Meta. V projektu Audiobox naklonujete svůj hlas, doplníte ho o další virtuální avatary a ruchy a vytvoříte třeba rozhovor nebo scénku jen pomocí textových promptů.
Na čem právě pracujeme
Design Sprint 2.0. Leden už tradičně věnujeme výuce studentů multimédií na VŠE. Pro svůj kurz, který má studentům ukázat návrh webů a aplikací, jsme si zvolili čtyřdenní Design Sprint 2.0 od berlínské agentury AJ&Smart.
V design sprintu v několika dnech studenty provádíme celým designérským procesem. Snažíme se na něm ukázat designérský přístup k řešení projektů. Variantu od AJ&Smart jsme zvolili, hlavně protože mají velmi detailně zpracovaný minutovník workshopu a skvělá videa na Youtube. Studenti mohou teorii nastudovat vlastním tempem doma, a společný čas ve škole využijeme k facilitaci, designérskému vedení a konzultacím.
Alza jede bomby
Tedy, jak se to vezme 💸. Každopádně co se naší knížky týče, to platí stoprocentně.
Od Nového roku platí nulové DPH na prodej knih. V knihkupectvích si poklesu cen nejspíš nevšimnete, a to ani v těch na webu. Výjimkou je Alza, kde teď naši knihu koupíte za 464498 korun (cena se změnila během psaní newsletteru). Což se vyplatí, zvlášť pokud máte s AlzaPlus+ doručení zdarma.
Pokud AlzaPlus+ nemáte, uplatněte slevový kód 🎫 reknisioweb25 v knihkupectví nakladatele a našich 75 tipů, jak si říct o web koupíte za 479 korun s dopravou zdarma třeba až domů.
A to je z druhého e-mailového zpravodaje Řekni si o web všechno. Díky všem za feedback, pokud pro nás máte nějaký tip, co příště vylepšit nebo udělat jinak, těšíme se.
Hezký týden,
Jakub Goldmann a Martin Kopta.